Békéscsabára érkezett az agrár-egyeztetéssorozat

Békéscsabán jelentette be Bencsik Dávid, az Agrárminisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára, hogy Békés megye az agrárium megújításának nyertese lehet. Mindezt a magyar agrárium külpiaci lehetőségeiről tartott országos egyeztetéssorozat békéscsabai állomásán tette meg.  

A sajtótájékoztatón Bencsik elmondta, hogy a következő hét évben 80 százalékos nemzeti társfinanszírozás mellett még 4265 milliárd forintot fordít a kormány a vidék, az élelmiszeripar és az agrárium fejlesztésére. Az előző hét évhez képest ez az összeg háromszorosa az eddig megszokottnak. A kibővített összegnek köszönhetően Bencsik szerint aki pályázik, az nagy valószínűséggel nyerni is fog.  

Ezzel az élelmiszeripar és a mezőgazdaság területén komoly fejlesztések indulhatnak el. Fontosnak tartja, hogy a helyi sajátosságokat figyelembe vegyék a tervezésnél. Mint kitért rá, a vetőmagok terén Magyarország igen jól teljesít. A világ három legnagyobb vetőmagexportőre közt van az ország, amelyet érdemes kihasználni. Szerinte növelni kell a hatékonyságot és a feldolgozottsági szintet, emellett rendkívül fontos az új technológiák bevezetése és a fenntarthatóságra törekvés is. 
 
 
A mezőgazdaság fontos Békés megyében
A mezőgazdaság fontos Békés megyében
 

A Békés megyei kormánymegbízott, Takács Árpád is felszólalt a sajtótájékoztatón. A megyében 69 ezer gazdássági szervezet van regisztrálva, ezek 49,9 százaléka mezőgazdasági tevékenységgel foglalkozik, mondta el. 2020-ban a helyi gazdák 59 milliárd forint kifizetésben részesültek Takács szerint, ami rekordnak számít. Ez 440 ezer hektárt fedett le, idén 500 ezer hektárnyi területre várnak 14 ezer egységes kérelmet.  

Nemesi Pál, a Dél-alföldi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztos leszögezte, a régió kitörési pontja a mezőgazdaság és élelmiszeripar, ehhez az adottságok rendelkezésre állnak.
 
600 milliárd forintnyi élelmiszeripari beruházás koncepcionális tervei készültek el az Agrárminisztériummal együttműködve, ezt Nemesi Pál, a Dél-alföldi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztos mondta el. A vízgazdálkodásra 400 milliárd forintot különítettek el.

 

 

M. A. 

Forrás: mti