APEH: SZJA-változások 2006-ban - Béren kívüli juttatások

Változnak a béren kívüli juttatások szabályai.
Négyszázezer forintban maximálták az adómentes juttatások éves összértékét, és a helyi bérlet is bekerült a köztehermentes juttatások körébe.

A munkáltatónál adóköteles béren kívüli juttatásnak minősül a munkáltató által a munkavállalónak az adóévben biztosított - egyébként adómentes - juttatások együttes értékének az évi 400 ezer forintot meghaladó része. Ha a munkavállaló az adott munkáltatónál az adóévben nincs végig munkaviszonyban, akkor a 400 ezer forintnak a munkaviszonyban töltött napokkal arányos összegét meghaladó része esz adóköteles. Ez után 44% SZJA, illetve a jövedelemnek minősülő rész 144%-a után járulékfizetési kötelezettség áll fenn.

A juttatások körébe a jogszabályalkotó az alábbi, egyébként adómentes kifizetéseket sorolta be:
a)az önkéntes kölcsönös egészségpénztárba és/vagy az önkéntes kölcsönös önsegélyező pénztárba fizetett munkáltatói hozzájárulásból az a rész, amelyet a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni,
b)az iskolai rendszerű képzés címén átvállalt, viselt költségből az a rész, amelyet a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni,
c)az adómentes üdülési csekk értéke vagy az adómentes üdülési szolgáltatás szokásos piaci értéke,
d)az adómentes iskolakezdési támogatás értéke,
e)a bírót, az igazságügyi alkalmazottat, valamint az ügyészségi alkalmazottat törvény előírása alapján megillető adómentes ruházati költségtérítés, továbbá a köztisztviselők jogállásáról szóló törvény alapján a magánszemélyt megillető adómentes ruházati költségtérítés,
f)az adómentes internethasználat munkáltató által viselt (átvállalt) díja, valamint az adómentes számítógép juttatás szokásos piaci értéke,
g)az adómentes bankszámlaköltség-térítés összege,
h)a művelődési intézményi szolgáltatás szokásos piaci értéke,
i)az ingyenesen vagy kedvezményesen juttatott helyi utazási bérlet formájában kapott adómentes bevétel.

Emelkedik 2006 évtől az adómentesen nyújtható iskolakezdési támogatás 19.000.-Ft-ra, az adómentes étkezési hozzájárulás élelmiszer utalvány esetében 4500 forintra, míg melegkonyhás étkeztetés biztosítása esetén havi 9 ezer forintra. Nő a munkáltató által adómentesen nyújtható lakáscélú támogatás felső határa 1 millió forintra.

A kiküldetések során a saját gépjármű használattal kapcsolatosan 2006 évtől az üzemanyag felhasználás megtérítésén túl az eddigi 3 Ft/Km-es költséggel szemben 9 Ft/Km lesz elszámolható. Ezt a szabályt az önálló tevékenységet folytató magánszemélyek - közöttük a mezőgazdasági termelők -, illetve az egyéni vállalkozók is alkalmazhatják. Ez utóbbi körben az egy összegben elszámolható tárgyi eszközök értékhatára 100 ezer forintra növekszik, továbbá mind a két adóalanyi kör a bevételeit csökkentheti a megfizetett helyi iparűzési adó összegével, ha egyébként adótartozása nincsen.

Egyéni vállalkozókat érintő kedvező változás 2006 évtől, hogy az egyéni vállalkozás nyereségét terhelő 16%-os vállalkozói adó mértéke az első 5 millió forint adóalap tekintetében 10%-ra csökken. Ez a lehetőség akkor illeti meg az egyéni vállalkozót, ha legalább egy főt foglalkoztat, nem él kisvállalkozói kedvezmény érvényesítésével, valamint az átlagos állományi létszámra tekintettel legalább az év elején érvényes minimálbér 1,5 szeres - hátrányos térségben működő vállalkozó esetében egyszeres - összege után a járulékfizetési kötelezettségének eleget tesz. Ez a kedvezményes adófizetési lehetőség ugyanakkor a kedvezményes kulcsú adóalap 6%-a erejéig csekély összegű támogatásnak minősül.

Természetbeli juttatások körében a reprezentáció révén juttatott dolog tekintetében nő az adókedvezményként érvényesíthető jövedelemrész összege egyrészt a bevétel 1%-ra, maximum 25 millió forintra.

(Forrás: www.tozsdeforum.hu)