Példaértékű ügyfélbarát e-kormányzati kezdeményezés Békéscsabán

Békéscsaba, 2009. március 20. - Békéscsaba polgármesteri hivatala egyedülálló elektronikus közigazgatási tudományos fórumnak adott otthont. A fórumot az E-Government Alapítvány rendezte a Lokális regionális tartalomipar fejlesztése, innovatív értéknövelt szolgáltatás keretrendszerének kialakítása jegyében, és az Alapítvány által, 2008. decemberben megjelentetett e-közigazgatási szakkönyvek szerzői tartottak előadásokat, amelyeket békéscsabai, ill. békés megyei aspektusokkal színesítettek.
Azért Békéscsaba volt a helyszín, mert a város 2008. áprilisban, egy, a Pannon GSM által finanszírozott kutatási program során vállalta, hogy egy ügyfélbarát, mobiltelefon alapú („wapos") ügyintézési rendszert vezet be, amely máig is működik, s az egyik megjelent szakkönyv éppen ezt a kísérleti fejlesztést mutatja be - tanulságul más településeknek.

 

Az E-közigazgatási fórum egyedülálló abban a tekintetben, hogy minden előadás mögött egy-egy frissen megjelent szakkönyv áll, amire eddig nem volt példa még külföldön sem. A Fórum blokkjainak levezető elnökei - Botyánszky Mária a Békéscsabai Önkormányzat sajtóreferense és Dr. Tózsa István az E-Government Alapítvány elnöke - hangsúlyozták annak az örvendetes ténynek a jelentőségét, hogy egy ilyen, kizárólag fiatal előadókból álló tudományos eseménynek, egy, a köztudatban periférikusnak tartott vidéki város ad otthont, és nem csak otthont ad, hanem maga is tevékenyen és innovatív módon kezdi el alkalmazni a XXI. századi elvárásoknak megfelelő módszereket. Ez mintegy fémjelzi az információs társadalom egyik lényeges tulajdonságát, a távolság megszűnését az infokommunikációs technológiák megjelenésével párhuzamosan - a közigazgatásban is.

 

Békéscsaba polgármesteri hivatala

Békéscsaba polgármesteri hivatala

 

 

Bővebb információ

 

Míg a kutatás-fejlesztési ráfordítások összege régiónkénti bontásban, Budapesten és Pest megyében 158,7 milliárd Ft 2007-ben, addig a Dél-alföldi Régióra csak 19 milliárd jutott. A statisztikában nem jelentkező ráfordítás, civil kezdeményezés eredménye volt a 2009. március 20-án, Békéscsabán rendezett „E-közigazgatási fórum".

 

Az eseményen a Békéscsaba Megyei Jogú Város önkormányzatán és polgármesteri hivatalán kívül képviseltette magát a Dél-alföldi Regionális Munkaügyi Központ, a Békés Megyei Főügyészség, a Dél-alföldi APEH Igazgatóság, a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság, a Békés Megyei Bíróság, Orosháza, Füzesgyarmat és Szarvas önkormányzata.

 

A Fórum résztvevőit Köles István alpolgármester úr és Dr. Szvercsák Szilvia aljegyző asszony köszöntötték, megnyitójukban utalva arra, hogy a város elkötelezi magát a 2008-ban elkezdett innovatív, ügyfélbarát ügyfélszolgálatának továbbfejlesztése mellett.

 

A Fórum első blokkjában a magyarországi elektronikus közigazgatás aktuális helyzetét Dr. Kópiás Bence, a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) Informatikai Államtitkárság E-közigazgatási Főosztályának vezető-helyettese ismertette Az elektronikus közigazgatás fejlesztése - különös tekintettel az önkormányzatokra címmel link.

 

A bevezető előadást követő előadások az E-Government Alapítvány által 2008 decemberében megjelentett szakkönyvek (E-Government Tanulmányok XIX. - XXV. kötetek) szerzői, ill. azok képviselői jegyezték.

 

Németh Ildikó, a MeH Infokommunikációért és E-közigazgatásért felelős Szakállamtitkárságának tanácsadója az elektronikus közigazgatás magyarországi intézményrendszerének a kialakításáról beszélt „történelmi" távlatból, a 2002-es kezdetektől kiindulva, s részletesebben szólva az utolsó öt év szervezeti és jogi változásairól. Előadásának címe: Az e-közigazgatás intézményrendszere link . Szakkönyvének címe: Az e-közigazgatás fél évtizede Magyarországon, a tanulmánysorozat XXII. kötete.

 

Az üzleti szférának az elektronikus közszolgáltatási fejlesztésekben élenjáró szereplői közül Pörneczi Tamás a Siemens IT Solutions & Services ágazati igazgatója beszélt az átrendeződő európai digitális tér által létrejövő új szolgáltatási igényekről, mint a közigazgatás újabb kihívásairól az E-közigazgatás Siemens szemmel - című előadásában link . A Siemens munkatársai által összeállított, a BCE Közigazgatástudományi Karán önálló tantárgy keretében évek óta oktatott szakkönyv 2008 végén megjelent, átdolgozott, második kiadásának címe: Elektronikus rendszerek a közigazgatásban, a sorozat V. kötete.

 

A Pannon GSM Távközlési Zrt. képviseletében Miletics Pál osztályvezető a mobiltelefon önkormányzati kommunikációban és az egészségügyi igazgatásban, az ellátók egymás, és a betegek közötti kommunikációjában betöltött, minőségileg új szerepét elemezte a Mobilrendszerek a helyi igazgatásban - című előadásában link. Szakkönyvének címe: M-citizen, a mobil állampolgár, a tanulmánysorozat XXV. kötete.

 

A Fórum második blokkjában kifejezetten Békés megyei kitekintésre és értékelésre is törekedtek az előadók, ill. a könyvek szerzői. Elsőként a békéscsabai polgármesteri hivatal munkatársa, Vig Gábor beszélt arról a mobiltelefonon alapuló ügyfélbarát ügyintézési rendszerről, amely Békéscsabán 2008. áprilisában indult a Pannon GSM és az E-Government Alapítvány közreműködésével, és nem csak tájékoztatásra, időpontfoglalásra, hanem ügyindításra, ügyintézésre is alkalmas. A Mobiltelefonos ügyintézés Békéscsabán - című előadásában az eddigi működés tapasztalatait, a továbblépés lehetőségeit taglalta link. Más önkormányzatok részére, kvázi megvalósítási kézikönyvként használható könyvének címe: WAP alapú ügyintézés a helyi igazgatásban, a sorozat XX. kötete.

 

Dr. Vajkai András, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa korunk európai társadalmáról, mint új társadalomtudományi kategóriáról, ill. annak vizsgálati módszereiről beszélt Az információs társadalom mérése és helyzete Békés megyében - című előadásában link. A legfrissebb statisztikai adatokra épülő, Békés megyére koncentráló megállapítások méltán tarthattak számot a közönség érdeklődésére. Tanulmánykötetének címe: Az információs társadalom területi és módszertani vizsgálata, a sorozat XXI. része.

 

A Morpho Communications kommunikációs tanácsadója, a Corvinus Egyetem Közigazgatástudományi karának óraadója, Herendy Csilla: Településmarketing és megjelenése Békéscsaba honlapján - című előadásában azt ismertette, hogy a szakma szerint jónak minősíthető honlapoknak milyen szerkezeti, tartalmi követelményei vannak, milyen hagyományos és innovatív kutatási módszerekkel szokás tesztelni azokat, illetve hogy mennyiben felel meg bizonyos kritériumoknak Békéscsaba honlapja link ? Murányi Péterrel társszerzőségben írt szakkönyvének címe: Településmarketing az információs társadalom korában, a sorozat XXIII. kötete.

 

Végül a Budapesti Corvinus Egyetem Közigazgatástudományi Karának másodéves hallgatója, Ecker Klaudia ismertette Török Tamás Pál: E-bíróság című szakkönyvét, a sorozat XIX. kötetét. Előadását Az elektronikus cégbejegyzés és békés megyei tapasztalatai címmel tartotta meg link. A könyv tartalmi, szerkezeti ismertetésén túl, az új elektronikus szolgáltatás szolgáltatói és ügyfél oldalát egyaránt jellemezte és illusztrálta a helyi adatokkal is.

 

(Forrás: bekescsaba.hu)

 


Békéscsaba Online - bekeson.hu


Szóljon hozzá a fórumon!